Cyril Alexandrijský (376-444)

Cyril Alexandrijský se narodil roku 378 v egyptské Alexandrii. Byl teologem a roku 412 se stal patriarchou v Alexandrii, po smrti svého strýce Teofila, který zastával tentýž úřad. Řadí se k významným církevním Otcům prosazujícím zásady alexandrijské teologické školy. Jeho nauka bezesporu ovlivnila vývoj křesťanské dogmatiky. 

Jeho zapálení pro pravověrnou křesťanskou nauku někdy vedlo ke kontroverzním rozhodnutím. Cyril po svém zvolení na patriarší stolec nechal vyhnat z Alexandrie židy a pohany, nechal zavřít chrámy heretiků a některými historiky je obviňován za nepřímý podíl na vraždě neoplatónské filosofky a první historicky známé matematičky Hypatie z Alexandrie. 

Jeho jméno se většinou spojuje s konstantinopolským patriarchou Nestoriem. Když se v Konstantinopoli stal Nestoriuspatriarchou, Cyril se s ním pustil do teologického, a možná i trochu mocenského, boje. Jejich disputace se týkala jednoty dvou dokonalých přirozeností Krista, vtěleného Božího Slova. V tomto kontextu se také diskutovalo o tom, jak by se měla nazývat Panna Maria. Cyril prosazoval termín Bohorodička, zatímco Nestor hovořil o Kristorodičče. Jejich spor vygradoval tak daleko, že se imperátor Theodosius II. rozhodl svolat koncil do Efezu. Koncil dal v zásadě za pravdu Cyrilovi, ale oba názorvé oponenty sesadil z jejich biskupských stolců. Přesto, že byl Cyril sesazen, rozhodnutí koncilu nerespektoval a po svém návratu do diecéze dále vykonával svou biskupskou službu.  

Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky